HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Úterý 01.07.2025
FOS PÚČIK
Folklorní sdružení PÚČIK
Historie souboru
Představenstvo FOS PÚČIK
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
Sponzoři a partneři
Reference
KONTAKTY
Dokumenty FOS PÚČIK
Napište nám



FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Strážnický řezbář Gajda slavil

lidový výrobce betlémů
K nejuznávanějším lidovým výrobcům betlémů na Moravě patří František Gajda (nar. 10. 3. 1935) ze Strážnice. Držitel ceny za druhé místo v soutěži profesionálních řezbářů se zahraniční účastí v Jindřichově Hradci v roce 2003 oslavil v plné svěžesti a tvůrčí činnosti své životní jubileum - sedmdesát let. U slávy nechyběla ani jeho oblíbená harmonika, kterou umně rozehrál do tónů písniček.
I když se vyučil instalatérem, studoval strojní průmyslovku, byl učitelem, kdy zasvěcoval děti do ručních prací se dřevem a kovem, a dvacet šest let pracoval ve stavební strojařině jako technický kontrolor, vůně dřeva jej provázela celý život. "Při všech těchto aktivitách jsem stihl stále něco vyřezávat. Průpravu jsem prožíval ve igurální tvorbě už jako malé dítě u svého otce, který byl kamnářem, a s hlínou se dalo modelovat pořád. Otec uměl také vyrábět různé praktické výrobky ze dřeva, pro které si chodili kamarádi. Přitom si o dřevě vykládali, diskutovali a já pečlivě naslouchal, jak voní dubové či akátové dřevo, jak s ním umět zarábět. Od různých figur z hlíny jsem se dostal až k betlémářství," vzpomíná na začátky mistr.
Za svůj dosavadní život zhotovil na padesátku betlémů. Jsou rozesety po kostelech, cestují po výstavách u nás, v Evropě i daleké Americe. Některý z betlémů má tři figurky, naopak jiný zase padesát. Nejvyšší exponát je vysoký čtyřicet centimetrů a je umístěn ve strážnickém kostele. "Jedna figurka mi vezme i čtrnáct dní a je ještě nedodělaná," tvrdí Gajda.
Jeho betlémy jsou vzpomínkami na dětství, na mládí, na všechno pěkné, co prožil. "Měl jsem v této oblasti radostné mládí, protože naši měli dobytek a já jsem bez odmítání chodíval na pastvu. Tam byla ta inspirace. Tak si například představuji ty pastýře v betlému, jako kluky na pastvě," říká.
Posledních pět let přijíždí do dílny řezbáře F. Gajdy u Skalické brány sbírat zkušenosti několik mladých výtvarníků - z Veselí, ze Strážnice, z Vracova a ze slovenského Kátova. "Já jim svoje názory nevnucuji, maximálně poradím. Abych jim tím nebral chuť do práce, nekomandýroval je. Obyčejně jim to pochválím a ať si každý jde svojí cestou. Jen aby do toho nepletli jednotlivé slohy, zdůrazňuje učitel.
Přáním Františka Gajdy do dalších let je doplnit chybějící postavičky v deseti betlémech a udělat i ty, co nosí v hlavě. "A hlavně musí být takové, které žádný řezbář nemá," konstatuje odhodlaně strážnický umělec.

Vyšlo též v týdeníku Slovácko,
15. března 2005, Antonín Vrba (pro časopis Folklor č.4-5/2005, který vyšel v září 2005)

DALŠÍ INFORMACE: Dřevořezba
Zveřejněno 27.09.2005 v 23:37 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT
MFSF Jánošíkův dukát
Historie festivalu
Fotogalerie
Tiskové zprávy
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji