HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 23.06.2024
FOS PÚČIK
Folklorní sdružení PÚČIK
Historie souboru
Představenstvo FOS PÚČIK
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
Sponzoři a partneři
Reference
KONTAKTY
Dokumenty FOS PÚČIK
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

NÁVRATY KE KOŘENŮM

Společné setkání národnostních menšin žijících a působících na území Jihomoravského kraje
Právo na národnostní a etnickou identitu jako součást lidských práv respektuje identitu příslušníků národnostních menšin jako jednotlivců i skupiny projevující se zejména vlastní kulturou, tradicemi či jazykem, má na zřeteli vytváření multikulturní společnosti a usiluje o harmonické soužití národnostních menšin s většinovým obyvatelstvem.
I na území Jihomoravského kraje vedle sebe žijí příslušníci různých národnostních menšin a etnik, kteří se podílejí na kulturním, společenském a hospodářském životě a ve veřejných záležitostech
Společné multietnické setkání spojené s koncertem národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje je již třetím setkáním společného soužití menšin a seznámení se s jednotlivými kulturami národů, které žijí v tomto kraji. Chceme široké veřejnosti ukázat tradiční lidovou kulturu, kterou si uchovávají jednotlivé menšiny, předvést návštěvníkům koncertu lidové tradice, zvyky, kroje, ale i gastronomii zúčastněných národností. Přínos tohoto jistě zajímavého projektu spatřujeme zejména ve vzájemné komunikaci, výměně zkušeností a vzájemném obohacení všech účastníků společného setkání národnostních menšin žijících v Jihomoravském kraji.
Přijměte naše srdečné pozvání na setkání národnostních menšin žijících a působících na území Jihomoravského kraje, nazvané
NÁVRATY KE KOŘENŮM,
které se uskuteční
v Domě pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno, a to v sobotu 28. května 2005 od 10 hodin.
Záštitu nad koncertem převzal hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek.
Organizátor setkání Jihomoravský kraj a Rada pro národnostní menšiny Jihomoravského kraje pověřil Agenturu MUZA přípravou a realizací této významné akce Jihomoravského kraje. K účasti na multikulturním setkání bylo osloveno 27 spolků a sdružení, která se hlásí k různým menšinám žijícím na území Jihomoravského kraje.
Pozvání přijali a na multikulturním setkání budou účinkovat zástupci slovenské menšiny v podobě dětského folklorního souboru a dospělého folklorního souboru PÚČIK, který v Brně působí již 14 let. Bulharské kulturní osvětové sdružení bude reprezentovat soubor Kytka, bulharské tance předvedou i tanečníci z Občanského sdružení PIRIN. SVAZ MAĎARŮ žijících v českých zemích jistě zaujme diváky temperamentními maďarskými tanci v podání souboru KÖRIS. Polskou menšinu bude zastupovat POLONUS - polský klub v Brně. A pokud máte rádi řecké písně a tance, jistě si nenecháte ujít vystoupení malých i velkých tanečníků ze souboru LYCEA ŘEKYŇ v ČR z Brna. Řecké tance předvedou i tanečníci ze souboru PROMETHEUS Řecké obce Brno. Do programu, který je připraven v průběhu celého dne, se dále zapojí Společenství Romů na Moravě, ASOCIACE RUSKÝCH SPOLKŮ v ČR, SDRUŽENÍ MORAVSKÝCH CHORVATŮ z Mikulova, BRNĚNSKÉ SDRUŽENÍ OBČANŮ NĚMECKÉ NÁRODNOSTI v ČR, HELLENIKA NADAČNÍ FOND Brno, NĚMECKÝ JAZYKOVÝ A KULTURNÍ SPOLEK Brno, NĚMECKÉ KULTURNÍ SDRUŽENÍ , region Brno, OBEC SLOVÁKOV v Brně, SDRUŽENÍ ROMŮ A NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN Hodonín, SVAZ ROMŮ v Břeclavi, DROM Romské středisko Brno, Muzeum romské kultury v Brně. Z ukrajinského Čechohradu přijedou čeští krajane se souborem Čechohradská hudba.
Již v 10 hodin se na nádvoří budou divákům a návštěvníkům představovat soubory, kroužky a stolisté jednotlivých zúčastněných menšinových spolků a sdružení.
V průběhu celého dne je pro návštěvníky tohoto nevšedního multikulturního setkání připravena i cela řada doprovodných akcí, z kterých si návštěvníci i hosté odnesou jistě mnoho zajímavých poznatků.
V průchodů mezi Velkým Špalíčkem a Šilingrovým náměstím budou mít návštěvníci možnost ochutnat "vzorky" z gastronomie zúčastněných menšin, uvidíte ukázky tradičních lidových řemesel, představení ediční i vydavatelské činnosti menšinových spolků. Ve výstavní síni Domu pánů z Kunštátu návštěvníci budou mít možnost prohlídnout si výstavu "Různorodost etnik v Jihomoravském kraji.
Pokud máte rádi lidové tance z Polska nebo romské tance, můžete se je naučit v malé taneční škole, která je součástí setkání a začne ve 14 hodín na nádvoří Domu pánů z Kunštátu.
Multikulturní setkání národnostních menšin Jihomoravského kraje vyvrcholí společným galaprogramem v 16,30 hod. na nádvoří Domu pánů z Kunštátu.
A po skončení společného galaprogramu nebude chybět ani Májová veselice kterou bude zpříjemňovat cimbálová muzika Dukát z Kyjova.
Na celé toto ojedinělé multikulturní setkání a galakoncert je vstup volný.
PROGRAM NÁVRATY KE KOŘENŮM
Sobota 28. května 2005


10,00 - 13,00 U NÁS JE TO TAK...
Vystoupení souborů, skupin a sólistů
národnostních menšin

10,30 - 11,00 Otevření výstavy
"Různorodost etnik v Jihomoravském kraji"

13,40 - 14,30 POZNÁVEJME SE NAVZÁJEM...
Malá taneční škola
tentokrát výuka polských a romských tanců

15,00 - 16,00 KRAJANÉ
vystoupení krajanského souboru z Ukrajiny

16,30 - 18,30 NÁVRATY KE KOŘENŮM
Společný galaprogram zúčastněných menšin

18,30 - 22,00 MÁJOVÁ VESELICE

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 27.05.2005 v 00:31 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT
MFSF Jánošíkův dukát
Historie festivalu
Fotogalerie
Tiskové zprávy
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji