HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISH SLOVENSKY ČESKY
 
Sobota 14.12.2019
FOS PÚČIK
Folklorní sdružení PÚČIK
Historie souboru
Představenstvo FOS PÚČIK
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
Sponzoři a partneři
Reference
KONTAKTY
Dokumenty FOS PÚČIK
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Tisková zpráva MFSF Jánošíkov dukát 2017

Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě 4. – 6. srpna 2017 Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 4. – 6. srpna 2017 XIX. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2017 – jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.

Záštitu nad letošním festivalem převzali predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo, poslanec PS PČR Andrej Babiš a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí více než dvacet folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisti ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Maďarska, Polska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Poláci, Romové a Vietnamci.
Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku probíhat výstava Krojované miniatúry.

Celý festival zahájí v pátek večer FS Púčik slavnostním programem #pucik-2016, sobotní večerní pořad nazvaný Gorali z troch strán je věnovaný goralskému folkloru, ještě předtím ale návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem – především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér“.

V programové nabídce je i letos škola pro muzikanty „Muzikantské cifry“ – tentokrát věnovaná goralské muzice z Oravské Polhory, „Ozveny z vrchov“ – pěvecký program věnovaný ukázkám písňové tradice goralů, jehož součástí bude i škola zpěvu z tohoto regionu, a do třetice to je „Detský dvor“ – nebo chcete-li malé krátkodobé „odkladiště“ dětí, kde zatímco rodiče budou sledovat své oblíbené programy, jejich děti se zabaví a mohou se něčemu přiučit v dětských dílničkách, mohou si třeba zajezdit na dřevěných koloběžkách, anebo zkusit si chodit na chůdách, bude zde pro ně připraven také program s divadélkem i malá školička tance.

V programu festivalu návštěvníci tradičně najdou také řadu zábavných a soutěžních pořadů: ať už je to 17. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, „Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje“ – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo „Malá škola goralských tanců z Oravské Polhory“ pod vedením Alfreda Linckeho a Martiny Kupcové.

V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný „Naladenô?“ a všichni účinkující, hosté i diváci se s XIX. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu „Z rodného kraja“.

I na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Letošní MFSF Jánošíkov dukát bude také příspěvkem k oslavám 750 let města Rožnov pod Radhoštěm. Proto bude program DUKÁT MESTU v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí věnován městu a jeho výročí.

„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondu na podporu umenia SR, Nadace Agrofert, společnosti Váhala s.r.o., společnosti OPROX a Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, TG tisk Lanškroun, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, Studio VEMORI Ostrava, KORENE – 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.

Kontakt:
Vlastimil Fabišik
ředitel festivalu
Tel. +420 603 445 279, +420 724 716 651
E-mail: fabisik@atlas.cz
www.janosikovdukat.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát

 
Zveřejněno 20.07.2017 v 20:59 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
DFS PÚČIK
Dětský FS PÚČIK
Kde nás najdete
Historie souboru
Repertoár souboru
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám
MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT
MFSF Jánošíkův dukát
Historie festivalu
Fotogalerie
Tiskové zprávy
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji